Lista aktualności Lista aktualności

Zima w lesie... była?

Zima to intensywny czas dla leśnika. W tym okresie harmonogram leśniczego zapełniony jest wieloma zadaniami z całego zakresu gospodarki leśnej.

Prace, które będą miały znaczenie podczas mroźnej i śnieżnej zimy, wykonuje się jeszcze przed pierwszymi śniegami i przymrozkami. Jest to oczywiście ochrona sadzonek i drzewek przed uszkodzeniami przez jelenie i sarny. Drzewka zabezpiecza się wówczas plastikowymi osłonkami bądź smaruje, specyficznie smakującymi, preparatami, które chronią pączki oraz pędy przed tzw. zgryzaniem i spałowaniem. Niekiedy stawia się specjalne druciane ogrodzenia, które chronią młody las do momentu aż stanie się nieatrakcyjny "kulinarnie" dla jeleniowatych. Tuż po pierwszych późnojesiennych przymrozkach leśnicy przystępują do poszukiwania i liczenia owadzich szkodników sosny. Dzięki znalezionym w ściółce poczwarkom, larwom czy kokonom można w przybliżeniu określić czy w przyszłym roku nastąpi gradacja niechcianych owadów. Do szczególnie niebezpiecznych szkodników naszej królowej lasów, sosny, zaliczyć możemy borecznika, barczatkę sosnówkę, poprocha cetyniaka czy strzygonię choinówkę. Te niepozornie wyglądające owady potrafią podczas zmasowanego ataku ogołocić niekiedy drzewa z większości igieł na dużych obszarach lasu. Zima to również dobry okres do przeprowadzenia cięć pielęgnacyjnych w drzewostanach, tzw. trzebieży. Śnieżna i mroźna zima sprzyja tego typu zadaniom ponieważ ułatwia ich wykonywanie.

Mróz skuwa nieprzebyte dotąd, dla ciężkich maszyn leśnych, podmokłe drogi i grunty, a głęboki śnieg chroni runo leśne, a także drzewa i sadzonki przed uszkodzeniami powodowanymi wyciąganiem ściętych drzew, tzw. zrywka. Leśnicy nie zapominają oczywiście o zwierzynie, która podczas zalegania grubej pokrywy śnieżnej jest odpowiednio dokarmiana. W tym celu stawia się odpowiednie urządzenia, które można nazwać leśnym bufetem.

Zapewne podczas spacerów każdy widział paśnik, czyli żłobek z zadaszeniem, do którego ląduje siano, czy też tzw. lizawkę - blisko dwumetrowy wbity w ziemię pal, na którego szczycie w specjalnym otworze zostaje wsadzona sól, która zlizywana przez zwierzęta uzupełnia ich braki soli mineralnych w organizmie. Oprócz tego zwierzyna może liczyć na rozsypane w pobliżu paśników jabłka, kukurydzę czy sianokiszonkę. Jednak takie dokarmianie możliwe jest tylko podczas bardzo srogich zim, aby karmione bez przerwy zwierzęta nie straciły instynktu poszukiwania pożywienia. Zimą przypada również czas zbioru nasion drzew dominujących w Puszczy Białej - sosny zwyczajnej. Szyszki z nasionami zbierane są głównie z drzew ściętych. Jednak dla celów hodowli selekcyjnej, do której wykorzystuje się nasiona z najwartościowszych drzewostanów, zbiór powinien być przeprowadzony w koronach drzew przez wykwalifikowane do tego celu osoby.
Zima to także doskonały czas na wycieczki piesze czy narciarskie....