Lista aktualności Lista aktualności

Bezpiecznie w lesie

Witamy w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do korzystania z naszych lasów, które udostępniamy nieodpłatnie.

Bądź ostrożny! Las to zmienny ekosystem, w którym zmiany mogą zachodzić dynamicznie, co niekiedy może stwarzać zagrożenie. Pamiętaj, że dla Ciebie Las to miejsce wypoczynku i rekreacji ale dla nas, leśników i pracowników leśnych to również zakład pracy.

 

Telefony alarmowe:

 1. Ogólnoeuropejski telefon alarmowy – 112
 2. Straż Pożarna - 998
 3. Policja - 997
 4. Pogotowie Ratunkowe - 999
 5. Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka – 602 605 581

 

 

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

 1. Niebezpieczne warunki atmosferyczne - (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększają ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
 2. Obumarłe i zamierające drzewa -  drzewa z widocznymi suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) mogą być spróchniałe i podatne na wywrócenie.
 3. Nierówności terenu – w lesie pełno jest wystających z ziemi korzeni i pniaków po ściętych drzewach – wędrując po lesie warto mieć na sobie odpowiednie obuwie.
 4. Trwające prace leśne - prace jak np. ścinka drzew, zrywka, czy wywóz drewna mogą stanowić zagrożenie dla osób nieuprawnionych przebywających w terenie, w którym są prowadzone. Takie miejsca są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
 5. Ruch na drogach leśnych – drogami leśnymi mogą poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są wówczas odpowiednio oznakowane.
 6. Polowania - teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, a terminy tych polowań są ogłaszane na stronach internetowych gmin.
 7. Dzikie zwierzęta - mogą być potencjalnie niebezpieczne oraz przenosić choroby groźne dla ludzi (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
 8. Rośliny i grzyby - niektóre z nich mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
 9. Inne zagrożenia – np. wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.

 

Zasady bezpiecznego przebywania w lesie

W trosce o bezpieczeństwo własne oraz osób przebywających pod twoją opieką powinieneś przestrzegać następujących zasad:

 

 1. Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony. Są one oznakowane odpowiednimi tablicami ostrzegawczymi.
 2. Dostosuj swój strój do warunków atmosferycznych. Długie spodnie, rękawy i nakrycie głowy zabezpieczą cię także przed kleszczami. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
 3. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
 4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i/lub aplikacje mapowe, np. mBDL z pobraną mapą terenu do użytku offline. Śledź komunikaty pogodowe.
 5. W razie zauważenia pożaru zawiadom właściwe służby ratunkowe.

Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. W dobie pandemii SARS-COV-2 pamiętaj aby zachowywać dystans społeczny, a po powrocie do domu zdezynfekować ręce.

 

Świadomy występujących w lesie zagrożeń, przebywasz w nim na własną odpowiedzialność.

Aby ułatwić Państwu przygotowanie się do leśnej wyprawy zapraszamy do pobrania checklisty: „Wycieczka do lasu”. Polecamy również kilka pomysłów na leśne aktywności.

 

Do zobaczenia w lesie!